(vše) Příběhy Inspirace a motivace

Bruce Lee dosáhl všech svých cílů do 32 let: jak?

Ještě v roce 1969 nikdo neočekával, že by se malý a pohublý Asiat stal jednou z nejvlivnějších osobností 20. století.

Tedy… nikdo kromě Bruce Leeho.

Bruce Lee byl časopisem Time jmenován jednou ze 100 nejvlivnějších osobností 20. století, byl také vůbec prvním člověkem, který byl zařazen do Síně slávy bojových umění. Byl bezesporu opravdovým mistrem bojových sportů, ještě více byl ale hlubokým myslitelem a jeho úroveň uvědomění sebe i světa kolem byla nezměrná.

Ví se, že svoji moudrost čerpal z čínského taoismu, zenového buddhismu a dalších orientálních filosofií. Byl velmi výjimečný ve své schopnosti vložit spirituální moudrost z těchto disciplín do každodenního života a především pak samozřejmě do bojového umění.

Ještě zajímavější je však odhodlání a absolutní cílevědomost, se kterou přistupoval k tomu, čeho chtěl v životě dosáhnout. Mezi pozůstatky po Bruce Leeho náhlé smrti v roce 1973 patří i několik dopisů, které to dokazují.

Já, Bruce Lee, budu nejlépe placenou orientální hvězdou ve Spojených státech. Na oplátku podám ten nejvíce excelentní výkon ve svých vystoupeních a odvedu maximálně kvalitní práci, která je v kapacitách herce. Dosáhnu světové slávy počínaje rokem 1970 a do roku 1980 budu mít ve svém vlastnictví 10 000 000 dolarů. Budu žít způsobem, jaký mě naplňuje, a dosáhnu vnitřní harmonie a štěstí. – Bruce Lee, leden 1969

Čtyři roky poté, co napsal tento fascinující dopis, byl nalezen mrtev. Nicméně již během těchto krátkých čtyř let dosáhl všeho, co si v tomto dopise vytyčil. Dokonce toho dosáhl mnohem více – silně ovlivnil bojové sporty ve světě, americkou i světovou kinematografii a představu o akčních filmech, pozvedl čínský lid v očích světové veřejnosti a mnoho dalšího.

Jak to dokázal?

Především pak jak věděl, že se mu to podaří?

Podívejme se společně na několik principů, kterými se Bruce Lee řídil po celou dobu svého života.

Musíte vědět proč.

Už bylo mnohokrát napsáno, že chcete-li dosáhnout mimořádných cílů, musíte v hloubi srdce mít silný důvod „proč“. Důvod, který vás žene kupředu, a se kterým dokážete cokoliv.

Brucovo „proč“ byla neutuchající vášeň pro bojové sporty, jeho přesvědčení pomáhat druhým lidem, touha zlepšit životy lidí kolem něho a hluboká potřeba projevit kus sebe v tomto světě skrze to, co dělal.

Dělejte to, pro co jste nadšení.

Bruce dal mnohokrát jasně najevo, že to co dělal, nedělal „pouze pro peníze“. Na rozdíl od mnoha snaživých lidí on byl nesmírně vášnivý, co se týkalo jeho osobních cílů.

Jakmile děláme na něčem, pro co jsme nesmírně nadšení, jsme ochotni pracovat mnohem usilovněji než za jakýchkoliv jiných okolností. Mnohdy do toho zapomínáme i jíst, chodit na záchod, nechce se nám spát. Kolikrát se budíme v noci s neodkladnou touhou vstát a jít pracovat.

Je v nás síla větší než jakékoliv okolnosti.

Obrovskou chybou průměrného člověka je, že se nechá převálcovat svými okolnostmi. Zabředne do kriticky logického myšlení a hledá důvody, proč to nelze dokázat. Proč na to není vhodný čas. Proč na to nemá dostatečné schopnosti nebo příležitosti.

Bruce Lee se naučil silné důvěře v sílu, která třímá v jeho nitru, a která mu dopomůže dosáhnout čehokoliv chce. Můžeme to nazývat vůlí, motivací, odhodláním nebo – jako Bruce – spirituální silou. Přečtete-li si však životopisy nebo myšlenky většiny veleúspěšných lidí historie, pak zjistíte, že tuto důvěru všichni sdílejí.

Vzdělávání nikdy nekončí.

Jakýkoliv problém, na který v životě narazíme, v minulosti již někdo řešil. Ať už se jedná o zdraví, podnikání, vztahy, cokoliv. Pravděpodobně existuje někdo nebo něco, kde se můžeme dozvědět, jak se se svým problémem vypořádat.

Bruce Lee byl nadšeným čtenářem knih. Říká se, že měl v knihovně přes 2 500 knih. Mezi jeho nejoblíbenější tituly bylo Myšlením k bohatství (Napoleon Hill), Síla pozitivního myšlení (Norman Vincent Peale) a podobné.

Nekompromisní sebedůvěra

Sebedůvěra a sebevědomí není to, co si většina lidí myslí. Ve skutečnosti je to spíše odhodlání a závazek k tomu nikdy se nevzdat v dosahování našich cílů, ačkoli se vyskytnou mnohé překážky, ačkoli narazíme na strach a obavy nebo na nepřejícné lidi. Nikdy se nenechat zviklat a pokračovat za svými sny, to je skutečná sebedůvěra.

Podniknout kroky.

Pouze snít nestačí. V historii lidstva bylo v myslích obyčejných lidí stvořeno na miliardy snů a cílů, které nebyly nikdy naplněny. Jen se rozhlédněte kolem sebe a poslouchejte vaše blízké, co říkají, co by si přáli, ale čeho nikdy nedosáhnou. Jednoduše proto, že nepodniknou žádný krok.

Je třeba mít disciplínu a odhodlání pracovat na svém snu každý jednotlivý den. Přesně tak žil Bruce Lee a proto tak rychle dokázal obrovské věci.

Zanech komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*