(vše) Myšlenky Peníze a podnikání

Peníze jsou ke štěstí potřeba

Je oblíbené rčení, že člověk nepotřebuje peníze, aby byl šťastný. Všichni to občas říkáme, obzvlášť třeba dětem, ale kdyby vám na konci měsíce bankovní účet ukazoval nulu a vy věděli, že vás čekají ještě nemalé výdaje, které musíte nějakým způsobem zaplatit – ať už je to nájem, jídlo nebo cokoliv – asi by vám taková poučka moc úsměvu na tváři nevykouzlila.

Buďme k sobě upřímní – štěstí si vyžaduje peníze.

Peníze jsou potřeba k důstojnému životu. K tomu, abyste zabezpečili sebe a svoji rodinu, své děti. Abyste svým blízkým umožnili užívat si život, dělat koníčky a různé aktivity, jezdit na výlety. Nicméně je zde určitá tenká hranice.

Peníze mohou být konstruktivní účel a cíl vašeho snažení v práci či podnikání, nikdy by se však neměly stát posedlostí. Je určitý milník, za který není třeba dále zacházet. Tím milníkem bychom mohli označit spokojený, soběstačný život.

Ve Spojených státech dělali průzkum, podle kterého se zvyšuje pocit štěstí s tím, jak vyděláváte stále více a více peněz, ale tento růst štěstí má strop. Jakmile Američan začne vydělávat zhruba 75 000 dolarů ročně, jeho „štěstí už nemůže díky dalším penězům více vyrůst“. Pokud bychom podle dat z numbeo.com převedli toto číslo do českých poměrů, jednalo by se o cca 80 tisíc korun měsíčně.

Jinými slovy do 80 tisíc korun měsíčně vás bude uspokojovat to, že si můžete dovolovat stále více a více věcí, ale cokoliv nad to vám už nic extra nepřidá. Vím, že 80 tisíc je pro obyčejného občana spousta peněz, ale pointa je tu v tom, že spousta lidí si myslí, že nemůže být šťastná, pokud se nestane milionáři. To je samozřejmě nesmysl.

Jasně, proč si nedat nějaký velkolepý cíl – rozjet byznys, získat povýšení, udělat kariéru – vydělávat více peněz, koupit si dům, obstarat rodinu. Být úspěšný není špatné, naopak vás to v životě může naplňovat, dodávat vám sílu a inspiraci.

Ale není žádný důvod, proč na penězích lpět a považovat balík za nutný předpoklad spokojenosti. Spokojený může být i úplný chudák… pokud má na blízku lidi, které má rád.

Všichni úspěšní a bohatí lidé se shodují, že jakmile se blížil čas jejich smrti, nejvíce litovali toho, že neutužovali své vztahy, nevážili si své rodiny a netrávili s nimi více času.

Nejrůznější vědecké průzkumy také přišly na to, že nejšťastnější lidé jsou ti, kteří mají dobré a naplňující vztahy se svými blízkými. Tam se totiž skrývá skutečné bohatství. A pokud se vám poštěstí v životě zbohatnout a vydělávat vysněné miliony, možná vás překvapí, že se ve vás zas tolik nezměnilo.

Nikdy nezapomínejte na ty, kteří tu jsou, i když peníze zrovna nemáte.

Zanech komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*