(vše) Myšlenky Peníze a podnikání

S každou korunou, kterou máš v ruce, rozhoduješ o své budoucnosti

Když jsem vyrůstal, rodiče se často hádali o penězích. Ne snad proto, že by společně vydělávali málo, ono to bylo spíše o tom, že nedokázali s vydělanými penězi zacházet. Je to paradoxní, ale jakmile člověk neumí zacházet s penězi, nezáleží na tom, kolik vydělává. Nakonec o ně přijde a žije z výplaty na výplatu. Možná víte, o čem mluvím.

Nevěřím, že jsou chudí a bohatí lidé. Pouze lidé s návyky, které vedou k bohatství nebo k chudobě. Nezáleží na tom, kolik peněz tito lidé mají, zda jsou zrovna na ulici nebo mají vlastní letadlo. Jejich finanční myšlení určuje, jak dopadnou v budoucnosti.

Vzpomeňte na všechny ty lidi, kteří žili celý život jako obyčejní pracující občané a pak náhle vyhráli miliardu. Ono se o tom třeba tolik nemluví, ale tito lidé většinou dopadnou katastrofálně. Během několika let vše utratí, ještě se zadluží a k tomu přijdou o většinu přátel, protože nadbytek peněz jim ve vztazích nadělá velkou neplechu.

V životě jsem se naučil jednu důležitou věc.

S každou korunou, kterou držíte v ruce, rozhodujete o své budoucnosti.

Zeptejte se sami sebe – máte přehled ve svých financích? Je až překvapivé, kolik lidí zjistí, že ne. Víte, kam plují vaše peníze? Víte, kolik utrácíte za zbytečné maličkosti nebo volnočasovou zábavu? Pokud ne, pak to něco značí.

Nikdo neříká, že by si člověk měl vést deníček s útratami s vojenskou disciplínou. Ale je důležité, aby měl alespoň přehled o tom, na čem mizí jeho výplata. Úplně nejlépe, když si člověk vždy po obdržení výplaty udělá finanční rozpočet.

Zkuste to třeba taky jeden měsíc, uvidíte, jak ohromnou změnu to může udělat.

Napište si:

  • nutné výdaje
  • rozpočet na zábavu
  • rezervu

A to je vše, nic na tom není, ne? Zkuste si to pro jeden měsíc naplánovat a pokuste se držet svých záměrů. Možná zjistíte, že je to obtížnější, než se zdá. Možná zjistíte, že najednou vám peníze zdaleka tolik nemizí. Možná si budete říkat, jak jsem to dříve mohl dělat jinak?

Moje rodiče se hádali tak dlouho, až jsem si jednoho dne sedl k výpisu jejich bankovního konta a vše spočetl. Náhle se ukázalo, že každý měsíc oplývají docela dost velkým množstvím peněz, jenže nemají přehled, jak je utrácí, a desítky procent měsíčního rozpočtu odešlo zcela zbytečně.

A co u vás?

Je dobré si uvědomit, že často podceňujeme, co dokážeme všechno udělat v dlouhodobém hledisku.

Hodně lidem přijde zbytečné vést si poctivě přehled o financích, nahlížejí na to jako na zbytečnost, jako na něco, co dělají jen „skrblíci“. Ale přemýšleli jste o tom, že pokud se vám podaří udržet si finanční organizovanost a disciplínu, každý měsíc si dělat rozpočty a odkládat si, mohli byste si třeba během 1 roku koupit nové auto? Vždyť nemusíte záviset jen na půjčkách.

Nebo si třeba můžete naspořit na nový byt. Já vím, já vím, stojí to spoustu peněz a třeba nevyděláváte zase tolik. Ale drtivá většina lidí má možnost si alespoň něco odložit a představte si, kolik byste mohli mít peněz bokem, pokud byste to dělali celých příštích 5 let. Pravděpodobně za 5 let budete ve stejné nebo podobné finanční situaci, pokud se ji nesnažíte pilně změnit, tak proč si nespořit?

Lidé přeceňují, co dokážou udělat v rámci jednoho měsíce, jednoho roku, ale silně podceňují, co dokáží během 5 nebo 10 let.

A na závěr ještě jedna známá poučka:

Pokud budete stále dělat to, co teď děláte, budete získávat stále stejné výsledky, jaké teď získáváte.

Chcete změnu? Začněte měnit drobné kroky, které k tomu vedou.

Zanech komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*