(vše) Příběhy Inspirace a motivace Peníze a podnikání

Tony Robbins: Utekl z domova, dnes jeho firmy vydělávají miliardy

Pravděpodobně nejznámější a nejúspěšnější motivační řečník, kouč, odborník na lidskou výkonnost a sebe-disciplínu. Byl poradcem lidí jako je Bill Clinton, Leonardo DiCaprio, Nelson Mandela, Michail Gorbačov a mnohých dalších. Více než 50 miliónů lidí četlo jeho knihy, slyšelo jeho audio programy, účastnilo se živých akcí a seminářů nebo podobně.

Klíčová otázka však je, jak se Tony Robbins dostal tam, kde dnes je?

A jaké jsou jeho klíčové principy pro dosažení naplněného života a úspěchu?

Málokdo ví, že jeho dětství nebylo nijak růžové. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo 7. Žil nadále s matkou, která byla labilní alkoholička. V 17 letech utekl z domova poté, co na něj vlastní matka vzala nůž. Obrovskou cestu, jakou Tony od té doby ušel, charakterizuje i to, jak o této zkušenosti dnes mluví: „Jsem vděčný své matce za to, co jsem prožil. Bez toho bych dnes nebyl tam, kde jsem.

Pracoval později jako vrátný a nikdy nenavštěvoval vysokou školu. Život mu změnil tehdy známý řečník a autor Jim Rohn, když se Tony v roce 1977 zúčastnil jeho 3-hodinového semináře, který tehdy stál 35 dolarů (Tony v té době vydělával 40 dolarů týdně).

Později se to ukázalo jako jedna z nejlepších investic mého života. On (Jim Rohn pozn.) mi ukázal klíčové tajemství. Jak se lze stát více hodnotným člověkem? Tak, že pracuješ na sobě a to tvrději než na své práci.

Tím, že se zúčastnil tohoto semináře, si uvědomil, že daleko více v životě dosáhne za předpokladu, že bude tvrdě pracovat sám na sobě. Stal se touto myšlenkou posedlý a věnoval ji celý svůj život.

Jim Rohn mě naučil přestat se soustředit na věci, které nemám pod kontrolou… a místo toho se soustředit na věci, které mohu ovlivnit. Mohl jsem tedy sám sebe rozvíjet, mohl jsem nalézt cestu, jak pomáhat lidem, cestu, jak dělat více, cestu, jak se stát lepším, jak přinášet více hodnoty.

Od té doby se již nezastavil a pracoval na sobě, svých zvycích, svých hodnotách, svých myšlenkách i pocitech. Dnes vede společnosti, které dohromady vydělávají přes 6 miliard dolarů ročně (cca 130 miliard Kč).

1. Poznejte sílu zvyku.

Není to o tom, co víš. Je to o tom, co děláš pravidelně. Každý jednotlivý návyk skládá celkovou mozaiku našeho života. Návyky vytváří činy. Činy vytváří výsledky. Výsledky utváří náš život. Podle vašich návyků se rozhodne, zda budete v životě úspěšní a naplnění či ne. Věnujte pozornost tomu, co děláte.

Slyšeli jste někdy o pravidlu 21 dní? Ať už je to přesné nebo ne, toto pravidlo říká, že trvá přesně 21 dní, nežli se nová aktivita utvoří v návyk, který děláme bez přemýšlení. Chcete-li tedy změnit svůj život, změňte nejdříve své návyky. A pokud to myslíte vážně, vydržte těchto 21 dní a nepřestávejte se pokoušet, i když to bude „bolet“.

2. Ranní rituál formuje váš den.

Neexistuje ráno pro Tonyho Robbinse, kdy by sám sebe fyzicky a psychicky nepřipravil na další úspěšný den. Zabírá mu to pouhých 10 minut. Ale těchto 10 minut může změnit váš život, tvrdí Robbins.

  1. Po probuzení pociťte chlad. Dejte si studenou sprchu nebo se opláchněte. Nic nemůže nakopnout váš organismus tolik jako náhlá změna teploty.
  2. Dýchejte zhluboka. Podle Silvovy metody existují problémy, napětí a stres pouze v beta fázi mysli, ve které se nacházíme skoro celý den. Je to fáze charakteristická mělkým a rychlejším dýcháním. Začněte den tak, že budete uvědoměle a zhluboka dýchat. Robbins dělá 3 série po 30 hlubokých nádeších.
  3. Pociťte vděčnost. Vděčnost je mocná emoce, která transformuje veškerý vztek či strach v něco pozitivního. Každé ráno přemýšlejte nad vším, pro co můžete být vděční. Dělejte to alespoň pár minut. (Může to být i to nejmenší, jakože máte možnost vůbec dýchat, cítit teplo, mít emoce a žít.)
  4. Představujte si své cíle, jako by byly už splněné. Naplňte celou svoji bytost pocitem, že jste již dosáhli toho, co jste chtěli. Velmi jasně si představujte to, co vlastně chcete.

3. Rozhodnutí může změnit vše.

Nelze se jen tak dostat na vrchol. Jen tak dosáhnout úspěchu. Být šťastný jen tak mimochodem. To jsou iluze průměrných lidí, kteří o skutečném naplnění a entuziasmu nevědí nic. Vše začíná vědomým a silným rozhodnutím. Musíte se rozhodnout!

Rozhodněte se být něčím a někým lepším. Rozhodněte se dosáhnout většího. Nespokojte se s malým, nespokojte se s tím, jací jste teď. Neusínejte na vavřínech. Je toho tolik, čeho ještě můžete dosáhnout. Tolik schopností, které můžete ovládnout, tolik zlozvyků, které lze vymýtit, vztahů, které lze prohloubit. Rozhodněte se, co chcete. Co opravdu chcete?

Pak neváhejte ani minutu.

4. Změna je více než možná.

Až příliš lidí se spokojí s iluzí: „Já už jsem prostě takový.“, „Už to tak prostě je, nemůžu nic dělat.“ nebo „Budu si na to muset zvyknout.“

Pamatujte, že všichni úspěšní lidé historie věděli, že lze změnit naprosto cokoliv, co si umaneme. Ať už je to způsob, jakým se cítíme, jak se chováme, jak myslíme. Výsledky, jakých dosahujeme. Okolnosti, jaké máme v životě. Je zapotřebí jen jediná věc – nikdy se nevzdat.

5. Musíte si určit své cíle.

Pro drtivou většinu lidí představa budoucnosti je něco velmi vzdáleného a nedosažitelného. Možná nad tím ani nepřemýšlí, pouze přežívají ze dne na den. Úspěšní lidé ale nenechávají vůbec nic náhodě. Tony Robbins prakticky v každé své knize a v každé promluvě hovoří o důležitosti určení cílů. Musíte vědět, co chcete, a musíte si za tím jít. Neexistuje žádná cesta, jak toto obejít, chcete-li být šťastní a naplnění.

Ve své knize Psychokybernetika dr. Maxwell Maltz uvádí, že je lidská mysl ryze teleologická, jinými slovy sestavená tak, aby dosahovala cílů. Nemá-li vaše mysl směr, pak se potácí jako loďka na moři, která nemá určenou destinaci… a plaví se tak věčně bez zdárného konce.

6. Naučte se umění soustředění.

„Na cokoliv se soustředíme, to posilujeme.“ Jinými slovy vše, čemu přikládáme pozornost, to v našich životech děláme důležitějším. Jistě znáte mnoho lidí, kteří nedělají nic jiného, že si stále na něco stěžují, vzlykají nebo pochybují. Není divu, že tito lidé to obvykle daleko nedotáhnou, neboť se soustředí na špatné věci. Je těžké se někam posunout, když se nesoustředíte na to, co je podstatné.

Naučte se soustředit na své cíle. Na představu úspěchu. Soustřeďte se na své návyky, na to, co děláte každý den. Pokaždé, když sejdete z cesty a pochybíte, nebuďte na sebe naštvaní. Prostě to přijměte a začněte se znovu soustředit na to, co chcete. Nikdo není dokonalý a nikomu to nejde jen tak. Je třeba jen dělat krok za krokem. Časem to půjde úplně samo.

7. Dosáhněte mistrovství.

Cokoliv děláte nebo cokoliv si přejete, dělejte to naplno. Není nic jako „pokusím se vyhrát“. Je pouze „jdu vyhrát“ nebo „prohraju“. Černá nebo bílá. Žádný kompromis není možný. Dělejte vše naplno. Věnujte tomu absolutní soustředění a snahu. To je jediná cesta, jak dosáhnout absolutního vítězství. A úspěšní lidé to vědí, proto je tato charakteristika společná jim všem. Toto spalující odhodlání a posedlost.

Pamatujte, že každá cesta začíná prvním krokem.

Zanech komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*