(vše) Příběhy Cestování a dobrodružství Peníze a podnikání

Ve 25 letech dal výpověď v práci a začal cestovat kolem světa

Matt Kepnes (známý jako Nomadic Matt) byl kluk jako každý jiný. Poctivě studoval, měl zcela obyčejnou práci a vlastně ani žádné velké sny, kterých by si přál dosáhnout. Jedna cesta za oceán mu však nakonec kompletně změnila život. Kdo by tehdy tušil, že jedna dovolená inspiruje mladého kluka k tomu, aby opustil nudnou práci a procestoval celý svět. A aby toho nebylo málo, začal u toho královsky vydělávat přes internet.

Pojďme vypadnout

Celý příběh začal nevinnou dovolenou v Thajsku. Mattův kamarád jednoho dne přišel s tím, že chce prostě někam vypadnout. „Co takhle Thajsko?“ padl návrh. Kamarádi nezaháleli a rozhodli se trip uskutečnit. Jakmile se ocitli v Thajsku a poznali jeho nádheru – a především nadšení z poznávání nové kultury a seznamování se s úplně cizími lidmi žijící na druhé straně světa – něco se v Mattovi zlomilo. Už se nechtěl vrátit do nudné práce v kanceláři, kde pracoval na něčem, co pro něho nemělo význam.

Bangkok, Thajsko

Rozhodl se, že podá v práci výpověd a začne cestovat. Jakmile se vrátil do Ameriky, podal šestiměsíční výpovědní lhůtu. Jeho rodiče byli z nového nápadu zcela zděšení a odrazovali ho od takové šílenosti. Nicméně Matt se nenechal přemluvit a vytrvale si stál za svým nápadem. „Prostě chci cestovat a žít jiný život.“

Cesta kolem světa

Nakonec mu to zabralo celý rok a půl. Dokončil studium svého MBA (což později označil za nejzbytečnější útratu v životě) a našetřil si dost na to, aby mohl zmizet na celých 18 měsíců. Dva měsíce cestoval po USA, tři v Evropě, rok v Asii a tři měsíce v Austrálii. Někde zůstal jen pár dní, někde týdny – vždy podle toho, jak se mu dané místo líbilo.

Když se později v roce 2008 Matt vrátil domů do Ameriky, věděl, že nemůže žít život jako předtím. Tehdy založil svůj blog Nomadic Matt. Jeho myšlenkou bylo nějakým způsobem začít vydělávat na to, aby mohl cestovat a psát o svém cestování full-time. Z počátku mu nezbývalo nic jiného než vyučovat na cestách angličtinu, aby si trochu přivydělal.

Díky super obsahu, který publikoval, se však asi po roce jeho blog začal virálně šířit mezi lidi.

Výdělek na internetu jako fulltime zaměstnání

V roce 2010 jeho blog vydělával již 50 – 60 000 dolarů ročně z prodeje ebooků na témata, která se točila kolem cestování a nového životního stylu. S tím, jak se blogu začalo dařit, začal přidávat další produkty. Například vymyslel kurz o tom, jak se propagovat pomocí sociálních sítí, a nakonec také napsal knihu How to Travel the World on $50 a Day, která se stala New York Times bestsellerem.

Po celou dobu Matt cestoval po světě. Potápěl se na Fidži, byl na africkém safari, navštívil Galapágy, zdolával hory v jihoamerické Patagonii a mnoho dalšího. Navštívil takto desítky zemí. S tím, jak rostl jeho blog, dále přidával nové produkty. V roce 2013 roční výdělek již přesáhl šest cifer. V současné chvíli Mattův blog měsíčně navštíví 1,5 milionu návštěvníků a ročně vydělá přes 750 000 dolarů (cca 16+ mil. Kč).

Mohl si dovolit dokonce zaměstnat několik lidí a spoluvlastní navíc i hostel v Texasu. V současnosti prý Matt cestuje 6 měsíců v roce a zbytek dělí mezi New York a Austin v Texasu.

Mohu pracovat kdykoliv a jakkoliv chci. Stačí zapnout počítat a pracovat odkudkoliv na světě.

Vzkaz ostatním

Matt říká: „Lidé se příliš obávají toho, co přijde zítra, a nesoustředí se na dnešní den. Příliš se zaobírají vzdáleným důchodem, budoucností, bla bla. Nevidí příležitosti, které mají před očima. Také říkají, že jsou zadlužení, a víte co – já byl také zadlužený, když jsem začal. Ale vždy lze najít práci, která pomáhá splatit účty. Lidi prostě vždy mají nějakou výmluvu. Je to velmi jednoduché, prostě dejte výpověď a jeďte.“

Zanech komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*