(vše) Příběhy Inspirace a motivace Peníze a podnikání

Z nezaměstnaného vysokoškoláka zázračným úspěchem

Dokončili jste po mnoha letech útrpného snažení a úsilí vysokou školu, mysleli jste, že konečně nadešel čas na získání té úžasné a vysněné práce (a především skvěle placené), začali jste hledat, ale zjistili jste, že nemůžete nic najít? Jakoby celé to snažení na vysoké bylo skoro až zbytečné, když vás najednou odmítá většina dobrých firem, protože nemáte žádné zkušenosti?

Někomu se podaří hned najít si super práci, hodně lidí je však spíše účastníkem tohoto negativního scénáře. To samé se stalo i Charlie Hoehnovi, dnes velmi úspěšnému americkému blogerovi a řečníkovi, který v současnosti šéfuje vlastní společnosti.

Charlie Hoehn řekl:

Co to sakra? Myslel jsem, že mi zaměstnavatelé budou bušit na dveře jen proto, aby měli možnost se mnou mít pohovor. Věřil jsem, že mám nárok alespoň na 40 tisíc dolarů ročně (cca 840 tisíc Kč) pro začáteční pozici. Obzvlášť po všech těch letech strávených na vysoké, kde se mi tolik dařilo. Udělal jsem všechno, co mi ostatní (učitelé, poradci, rodiče) řekli, tak proč to nyní bylo tak těžké?

Protože ho odmítly všechny společnosti, do kterých se po vysoké hlásil, a nemohl tak najít práci po několik měsíců, nakonec si uvědomil, že musí pozměnit svoji strategii. Nakonec k hledání práce začal přistupovat úplně jinak než všichni ostatní.

Jeho okolí si myslelo, že se pomátl. Nikdo nechápal, proč se chová tak, jak se chová. Jeho nejbližší kamarádi si postupem času začali nacházet práci – ovšem úplně odlišnou, než si kdo představoval. Začali dělat prodejce v obchodech s elektronikou a podobně. Nic, co byste chtěli dělat po letech těžkého a ambiciozního studia.

Během 8 měsíců však Charlie spolupracoval s nejznámějšími autory ve Spojených státech, s několika autory New York Times bestsellerů, velké korporace a investoři ho začali sami oslovovat s nabídkami práce, které on nyní začal odmítat, protože toho měl moc.

Co tedy Charlie dělal tak odlišně?

Sám tvrdí, že tajemství jeho úspěchu je: práce zdarma.

Většina vysokoškoláků si pod prací bez výplaty představí nějakou stáž, ovšem Charlie dodává, že stáž je něco zhola jiného. U stáže obyčejně neděláte to, co byste si opravdu představovali, že byste nejraději dělali, a navíc ve většině případů tam nakonec ani práci nedostanete.

Charlieho přístup je velmi odlišný:

1) Udělej si náčrt oborů, které tě OPRAVDU zajímají. Obory, pro které máš opravdové nadšení a vášeň. Nemusí nutně korespondovat s tím, co jsi vystudoval. Není podmínkou zůstávat v oboru, kterému jsi věnoval poslední roky, pokud tě nebaví.

2) Najdi si alespoň několik lidí, které v těchto oborech dělají, kteří jsou úspěšní a jsou považováni za skutečné specialisty, autority. Nemusíš se držet při zemi, klidně miř vysoko a napiš si tam i ty slavnější, které bys normálně neměl šanci potkat. Piš si tam jen ty lidi, se kterými by tě nejspíš bavilo dělat.

3) Osvoj si dovednosti, které jsou hodnotné a můžeš je nabídnout. Nikdo s tebou nebude spolupracovat jen tak. V současnosti toho nejspíš nemáš moc co nabídnout. Budeš tedy muset věnovat maximum času jinému druhu studia, než na jaký jsi byl zvyklý. Nauč se něco, co je vysoce poptávané, ale zároveň aspoň trochu obtížné se naučit.

Nemusíš se stát ostříleným profíkem, jen dostatečně dobrým, abys s tím mohl pomoci ostatním. Může to být psaní, programování, marketing, editace videí či obrázků, příprava prezentací, organizování, shánění klíčových lidí / sponzorů nebo třeba i telefonování (telemarketing). Prostě cokoliv, co si myslíš, že by v tvém oboru / tví cílení lidé opravdu ocenili.

Klíčem je být ochoten věnovat tomu to úsilí.

4) Vytvoř si prezentaci na internetu. Udělej si vlastní web, online vizitky, zaregistruj se do veřejných katalogů a podobně. Ať už jsi na to myslel nebo ne, dřív či později si tě někdo vygooglí. A podle toho, co najdou, se mohou také rozhodovat, zda do spolupráce půjdou nebo ne.

Záleží teď na vašem věku, ale je možné, že na Googlu najdete věci, které jste tam vytvořili před lety – mohou to být opilecké fotky, osobní blog z doby vašich 10-13 let, nevhodná videa a podobně. Postarejte se o to. Ať o vás najdou raději to nejlepší.

5) Pokryj nutné výdaje. Tato metoda ti může přinést úžasné peníze, práci, kterou budeš milovat, s lidmi, které obdivuješ, nové přátele a kamarády, kteří tě budou inspirovat, a mnooooho dalšího. Ale má to svoji cenu – ze začátku nebudeš nejspíš moc (nebo vůbec) vydělávat. Proto si najdi cestu, jak pokrýt nutné výdaje.

Může to být brigáda, bokovka, melouch. Cokoliv, co máš tak nějak při straně, co ti vydělá trochu peněz, abys neskončil na ulici nebo nevyhladověl. Jinak zbytek volného času věnuj svému cíli.

6) Udělej průzkum a pak oslov dané lidi. Nejdřív si o nich něco zjisti, ať k nim nepřicházíš jako úplný jouda. Oslov je tím, že jim ukážeš, že jsi obeznámen s jejich prací, s tím, co jsou zač. Opět je zdůrazněno, že se nemusíš držet nízko. Klidně zaměř lidi, kteří ti přijdou nedosažitelní. Vzhledem k tomu, že budeš pracovat zadarmo, nebude kvalifikace tolik nutná.

Způsob, jak jim napsat je prostý: mluv o nich a o věcech, na kterých ONI pracují, a sděl jim, jak bys jim TY mohl být nápomocný s dovednostmi, o kterých jsme mluvili výše. Je důležité najít cestičku, jak tvé dovednosti zkombinovat s tím, co zajímá JE, protože jim chceš být maximálně prospěšný, aby to celé vyšlo.

7) Přestup na placenou práci. Extrémně důležité: jakmile někdo bude souhlasit s tvojí pomocí a začnete spolu pracovat, musíš se udělat NENAHRADITELNÝM. Teď je přesně ten čas, kdy musíš vydat absolutní maximum. Pracuj jako blázen. Tvá pracovní morálka musí být drsnější než v čínské továrně.

Jakmile toto uděláš, bude zanedlouho velmi pravděpodobné, že si tě daní lidé budou chtít ponechat. Budeš pro ně totiž až moc přínosný. A takové lidi dneska moc snadno nenajdeš, věř tomu. Nikdo si s tím totiž nedává tolik záležet!

Docela jednoduché, že?

 

One Comment

  1. Pingback: Life hacking: Proč sám na sobě experimentuji - doznání o šílených pokusech - Z nuly na šest

Zanech komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*